Pytanie jak zamocować plandeki na konstrukcji drewnianej altany czy tarasu pojawiają się już na etapie planowania zakupu. Często pojawiają się wątpliwości czy poradzę sobie z tym sam. Tymczasem montaż plandek nie wymaga specjalistycznych umiejętności czy narzędzi. Kluczem do sukcesu jest dobre zebranie wymiarów i zaplanowanie sposobu montażu jeszcze przed produkcją ścianki z plandeki na taras.
Przede wszystkim należy uwzględnić w wymiarze plandeki powierzchnię roboczą belek (górnej, dolnej i bocznych) do których, będzie mocowane okrycie. Szerokość słupów nie powinna być mniejsza niż 6 cm. Ponadto należy wskazać miejsca nacięcia na belki poprzeczne czy elementy stałe,np rynna które mogłyby utrudnić montaż plandek. Co więcej, warto przemyśleć, które krawędzie będą mocowane na stałe, a które mają być odpinane, gdyż zależnie od koncepcji zakuwane są inne oczka.
Plandeki z oknami dostarczane są w formie zwiniętej w rulon, który jest dodatkowo owinięty plandeką ochronną. Należy ostrożnie otwierać paczkę, aby nie uszkodzić ostrym narzędziem osłon, które są w środku. Jednak zanim zabierzesz się za montaż plandek, zadbaj o niezbędne narzędzia – młotek, wkrętarkę z zestawem wkrętów do drewna, miarę, poziomicę i ołówek.
W celu ułatwienia sobie pracy najlepiej na początku rozłożyć wszystkie materiały na równym podłożu, aby zweryfikować czy wielkość ścianek i ilość osprzętu jest zgodna zamówieniem. Następnie podporządkować odpowiednio plandeki do właściwych boków konstrukcji drewnianej i przymierzyć do ścian. Potem oznaczyć ołówkiem miejsca mocowania na belce. Najlepiej poprosić drugą osobę do przytrzymania plandek, aby precyzyjnie dopasować otwory.
Uchwyty obrotowe mocuje się na wkręty do pionowego słupa na wysokości odpowiadającej oczkom owalnym w plandece, a następnie umieszcza się na nich plandekę i blokuje chwytki przekręcając je z pozycji pionowej w poziomą. Te same działania należy wykonać dla każdej ścianki z plandeki.
W przypadku większych tarasów, gdzie boki konstrukcji dzielone są przez słupy pionowe zwykle mocuje się na wspólnej belce sąsiadujące plandeki. Wystarczy przykręcić jeden rząd uchwytów obrotowych na środku wspólnej belki. Zalecany jest montaż plandek na zakładkę, dzięki czemu oszczędzamy środki na na zbędny osprzęt, ale przy wymiarowaniu należy uwzględnić naddatek materiału.
Jeżeli górna krawędź ma być mocowana na stałe to na brzegu plandeki zakuwa się oczka okrągłe fi 10mm. Montaż do poprzecznej belki wykonuje się przy użyciu podkładek i wkrętów.
Jeśli chcesz mieć możliwość podwijania ścianek z plandeki w dowolnym momencie, konieczne jest zamocowanie pasków do podwieszenia.Wystarczy dokręcić rzemyki do górnej belki. W przypadku potrzeby podwinięcia wystarczy odpiąć boczne krawędzie ścianek i zwinąć ręcznie plandekę w rulon, a następnie spiąć go paskami do podwieszenia.
Instrukcja montażu plandek jest poglądowa i nie wymaga ścisłego przestrzegania, aby zamocować plandeki na altance z sukcesem. W przypadku problemów podczas mocowania najważniejsza jest cierpliwość i kreatywność. W razie jakichkolwiek wątpliwości służymy pomocą: 780-090-280.
Współczesny świat stawia coraz większe wymagania w zakresie ochrony środowiska. Dotyczy to również branży produkcyjnej,…
Budowa to proces wymagający czasu, precyzji i odpowiedniego zabezpieczenia materiałów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednym…
Oferujemy szeroki wybór plandek i pokrowców przemysłowych zgrzewanych na wymiar, dostosowanych do specyficznych potrzeb każdego…
Posiadasz piękne meble ogrodowe, które chcesz chronić przed deszczem, śniegiem i brudem? Zastanawiasz się, czy…
Plandeka ogrodowa to nieodzowny element wyposażenia każdego ogrodu. Chroni ona meble ogrodowe, sprzęt i inne…
Plandeki i pokrowce to niezbędne elementy wyposażenia w wielu domach, firmach i magazynach. Chronią one…